ГЕОЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ ЗЕМЛЕКОРИСТУВАННЯ ОБ’ЄДНАНИХ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Основний зміст сторінки статті
Анотація
У статті предметом дослідження виступи геоекологічні проблеми збалансованого землекористування об’єднаних територіальних громад. Адміністративна реформа України, націлює на розробку нових, науково обґрунтованих підходів, до використання земельних ресурсів новостворених адміністративних одиниць. Особливо це питання є актуальним для Тернопільської області, оскільки природно-ресурсний потенціал земельних ресурсів є найвищим в Україні за рахунок високої частки продуктивних земель.
Основною метою дослідження було висвітлити геоекологічні проблеми раціонального землекористування територіальних громад. У статті проведено просторовий аналіз земельних угідь сорока об’єднаних територіальних громад Тернопільської області. Оцінено частку лісовкритих земель, яка у більшості громад становить менше 20%., розораності – 60-70% та залуженості – 13%. Це у свою чергу формує дисбаланс у співвідношенні природних та господарських угідь, як 26:74% відповідно. Тоді, як згідно науково обґрунтованих норм таке співвідношення повинно становити 40:60%.
У зв’язку з цим нами запропоновано ряд оптимізаційних заходів, для вирішення основних геоекологічних проблем землекористування об’єднаних територіальних громад. Обґрунтовано ключові напрямки забезпечення раціонального використання земельних ресурсів на засадах збалансованого розвитку території. В перспективі передбачено розробку оптимізаційної моделі землекористування на основі ландшафтно-адаптованого використання земель. Реалізація такого підходу є найбільш ефективною та економічно рентабельною на сучасному етапі формування земельних відносин в Україні.
Ключові слова: земельні угіддя, земельний фонд, об’єднані територіальні громади, лісистість, розораність, природні угіддя, землекористування.Блок інформації про статтю
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Посилання
Бистряков І. Децентралізація управління природними ресурсами / І. Бистряк, Д. Клиновий, В. Матюха // Наукові статті: Екологія, ІТ інновації та захист довкілля [Електронний ресурс]. Режим доступу – http://ecoukraine.org.
Герасимів З.М. Оптимізація землекористування східної частини Опілля (в межах Тернопільської області) // Наукові записки ТНПУ. Серія: географія. – Тернопіль, 2006. - №1. – С. 176-180.
Заставецька Л.Б. Проблеми здійснення адміністративно-територіальної реформи в Україні / Л.Б. Заставецька // Матеріали Всеукраїнської конференції з участю закордонних учених, присвяченої 70-річчю кафедри економічної і соціальної географії ЛНУ імені Івана Франка / [відп. ред. проф. О.І. Шаблій]. – Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2015. – С. 98-103.
Костишин О.О. Управління земельними ресурсами в умовах децентралізації. / О.О. Костишин // ІІ Міжнародна Науково-практична конференція. Розвиток економічної системи в умовах глобалізації. – Полтава, 2015. – С. 68-70.
Олійник Я.Б. Формування спроможних територіальних громад в Україні: переваги, ризики, загрози / Я.Б. Олійник, П.О. Остапенко. – Український географічний журнал. – 2016. - № 4. – С. 37-44.
Тертяк А.М. Інституційні заходи щодо підвищення ефективності управління планування розвитку землекористуванням територіальних громад в межах територій сільських (селищних, міських) рад // А.М. Тертяк. [Електронний ресурс]. Режим доступу – dea.gov.ua.
Хлобистов Є. Децентралізація висуває нові вимоги до екологічної політики / Є. Хлобистов, О.Кобзар, І. Патока // [Електронний ресурс]. Режим доступу – http://ecos.kiev.ua.
Царик Л.П. Природоохоронні пріоритети ландшафтно-екологічної оптимізації території Поділля / Л.П. Царик // Наукові записки ТНПУ ім. В. Гнатюка. Серія : Географія. – Тернопіль : Видавн. відділ ТНПУ. –2008. – № 1 (випуск 23). – С. 199-205.
Царик Л.П. Географічні засади формування і розвитку природоохоронних систем Поділля: концептуальні підходи, практична реалізація / Л.П. Царик – Тернопіль: Підручники і посібники, 2009. – 320 с.
Державний сайт Децентралізація. [Електронний ресурс]. Режим доступу - http://decentralization.gov.ua/areas/0352