СУБФОССІЛЬНІ СПОРОВО-ПИЛКОВІ СПЕКТРИ ВИСОТНИХ ПОЯСІВ КАРПАТ І ЗАХІДНОГО КАВКАЗУ
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Субфоссільні спорово-пилкові спектри отримані за результатами аналізу зразків сучасного алювію та намулів рік Мзимти і Кодорі та їх приток. На основі співставлення складу спектрів з площею сучасних лісових угруповань по висотних поясах виявлено адекватне відображення складу та співвідношення головних компонентів рослинного покриву. Встановлено певні закономірності завищення вмісту пилку сосни у всіх спектрах, вмісту пилку анемофільних деревних порід у спектрах з субальпійського і альпійського поясів, пилку вільхи (у 5 разів і більш) у спектрах з сучасного алювію, заниження вмісту пилку бука та нижче 500м абсолютної висоти дуба і липи у 2-5 разів. У спектрах з руслового алювію великих річок типове «зміщення» на 100-300м вниз висотних лісових поясів. Кількісні співвідношення пилку різних родів дерев у субфоссільних спектрах з відповідних висотних зон Карпат і Кавказу подібні з деякими відмінами. Аналогічні закономірності типові для хвойних порід і вільхи. Вміст пилку бука в спектрах з лісових поясів Карпат ще більш занижений. У спектрах з передгір’я Карпат як і з приморської низовини Закавказзя, занижений вміст пилку широколистяних порід, зокрема дуба, липи, бука і граба, хоча з різних причин. Сильно занижений вміст пилку вересових порівняно з участю відповідних родів у рослинному покриві висотних зон.
Блок інформації про статтю
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Посилання
Арап Р.Я. Палінологічні дослідження поверхневих шарів грунту лісостепової частини Української РСР. – Український ботанічний журнал. Т.ХХІХ.-№4.- Київ, 1972. – с.506-508.
Паришкура С.І. Про склад пилку і спор у поверхневих шарах грунту деяких районів Карпат і Прикарпаття. //Український ботанічний журнал. – Т.ХХІІІ. - №4. – Київ, 1966. – С. 69-72.
Чернюк Г.В., Лихолат В.К. Інтродукція каштана посівного і горіха грецького в Придністров’і. // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Випуск 7. Т.2. – Кам’янець-Подільський: К-ПНУ, 2008.-с.176-178.
Чернюк Г.В., Лихолат В.К. Результати палінологічних досліджень голоценових відкладів долини Прута. // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Вип. 8. Т.2. – Кам’янець-Подільський: К-ПНУ, 2009.- с.138-140.
Чернюк А.В. Методические вопросы спорово-пыльцевого анализа аллювиальных отложений Колхиды. // Тезисы докладов VI Всесоюзной палинологической конференции. – Минск: БелНИГРИ, 1989. – С.310-312.
References:
ArapR. Ya. Palinologichni doslidgennya poverkhnevyh shariv gruntu lisostepovoi chastyny Ukrainskoi RSR. –Ukrainsky botanichny journal. –T. XXIX. –N 4. –Kiev, 1972. – s.506-508.
ParyshkuraS.I. Pro sklad pilku I spor u poverchnevyh sharah gruntu deyakih raioni vKarpat ta Prykarpattya. – Ukrainsky botanichny journal. – T.XXIII. – N 4. –Kiev, 1966. – s.69-72.
Chernyuk H.V., LykholatV.K. Introduktia goriha grezkogo I kashtana posivnogo u Pridnistrovyi. //Naukovi prazi Kamenez-Podilskogo nazionalnogo universitetu imeni Ivana Ogienka. –Vypusk 7. T.2. – Kamenez-Podilsky, K -PNU, 2008. - s.176-178.
Chernyuk H.V., LykholatV.K. Resultaty palinologichnyh doslidgen holozenovyh vidkladiv doliny Pruta. //Naukovi prazi Kamenez-Podilskogo nazionalnogo universitetu imeni Ivana Ogienka. –Vypusk 8. T.2. – Kamenez-Podilsky, K-PNU, 2009. - s.138-140.
ChernyukA.V.Metodicheskye voprosy sporovo-pilzevogo analis aalluvialnyh otlogeny Kolkhidy. //Tezisy dokladov VI Vsesousnoy Palinologicheskoy konferenzii. –Minsk: BelNIGRI, 1989. - s.310-312.