ТРАНСФОРМАЦІЙНЕ ЛІДЕРСТВО АКАДЕМІКА ЯРОСЛАВА ОЛІЙНИКА ТА ЙОГО НАУКОВА ШКОЛА
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Дослідження еволюції наукової думки пов’язане з оцінкою ролі окремих особистостей, лідерів, які не тільки самі генерують ідеї, висувають теорії та концепції, розвивають методологію, але й формують навколо себе наукові колективи однодумців та послідовників. Не всі керівники наукових інституцій та підрозділів стають визнаними лідерами та забезпечують успішний розвиток кафедр, відділів, факультетів, інститутів. Лише поєднання особистих якостей та сприятливого середовища забезпечують ефективний науковий поступ. Особливим типом успішного лідерства є трансформаційний, який базується на здатності лідера надихати та стимулювати, його добросовісності, самовідданості, науковості та своєчасному реагуванні на проблеми і виклики, що виникають. У суспільній географії яскравим прикладом такого трансформаційного лідера є академік Ярослав Олійник.
Вплив лідера значною мірою визначається масштабом та значимістю його наукової школи. Наукова школа Ярослава Олійника сприяла стрімкому розвитку суспільної географії в Україні та презентації і визнанню її досягнень за межами країни. Тематично дослідження даної наукової школи спрямовані на розробку теорії та методології географічної науки, методики суспільно-географічних досліджень, географії природокористування та регіональної екологічної політики, трансформації територіальних систем природокористування, екологічної і природно-техногенної безпеки в регіональному вимірі, територіальної та комплексно-пропорційної організації економіки, соціальної географії та обґрунтування основ регіональної політики. Лідер школи Я. Олійник ідентифікував її як наукову школу «Регіональні суспільно-географічні процеси».
Головний доробок наукової школи визначається, насамперед, ключовими ідеями, поглядами, науковими працями її лідера, а також широтою охоплення інших вчених – його послідовників. Але виробництво наукових знань вимірюється не тільки і не стільки кількістю опублікованих праць чи захищених дисертацій, як продукуванням нових ідей та визнанням наукових досягнень. З такої точки зору, наукова школа Ярослава Олійника, що є провідним осередком формування суспільно-географічної думки в Україні, є безперечно успішною.
Метою даної статті є розкриття ролі академіка Ярослава Олійника як трансформаційного лідера наукової школи, яка характеризується складним переплетінням наукових ідей, поглядів та значним територіальним поширенням.
У роботі проаналізовано витоки наукової школи через призму спадковості поглядів лідера, їх формування під впливом інших лідерів та наукових шкіл. Показано змістовну спрямованість дисертаційних досліджень Я. Олійника. Проаналізовано ключові праці вченого, зокрема відмічено методологічну роль навчальних посібників «Вступ до економічної і соціальної географії» та «Вступ до соціальної географії».
Дослідницька програма академіка Я. Олійника найбільш повно розкрилася у тематиці дисертацій представників наукової школи, які поглиблювали його ідеї, розробляючи нові підходи до пізнання процесів регіонального розвитку. Під його керівництвом захищено 12 докторських та 39 кандидатських дисертацій. У статті представлено хронологію утворення наукової школи академіка Я. Олійника, що охоплює період з 1998 по 2020 рік. Ідентифіковано, що головними напрямами діяльності наукової школи є теорія, історія і методика суспільної географії, географія природокористування, географія населення та розселення, соціальна географія, суспільно-географічне регіонознавство, політична географія, управління розвитком регіону та регіональна політика. Розкрито основний доробок вчених наукової школи за кожним напрямів.
Запропонований підхід до аналізу феномену трансформаційного лідерства доцільно розширити на всю українську географічну науку, щоб зрозуміти, які особисті риси та особливості інституційного середовища є визначальними щодо формування сталих наукових колективів та провідних наукових шкіл.Блок інформації про статтю
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Посилання
Голиков А. П., Олійник Я. Б., Степаненко А. В. Вступ до економічної і соціальної географії: навч. посібник. Київ: Либідь, 1997. 316 с.
Жупанський Я.І., Руденко В.П. Розвиток наукових та освітніх географічних напрямів і шкіл у Чернівецькому університеті. Український географічний журнал, 2004. № 3. С. 117-123.
Мезенцев К.В., Олійник Я.Б., Пісун М.Д. Розвиток урбаністичних досліджень в Україні: внесок вітчизняних вчених. Урбаністична Україна: в епіцентрі просторових змін: монографія. Київ: Фенікс, 2017. – С. 7-42.
Нємець Л.М., Олійник Я.Б., Нємець К.А. Просторова організація соціально-географічних процесів в Україні: Монографія. Київ-Харків: РВВ ХНУ, 2003. 160 с.
Олійник Я. Б. Економіко-екологічні проблеми територіальної організації виробництва і природокористування : автореф. дис. … д-ра екон. наук. Київ, 1997. 37 с.
Олійник Я., Краснопольска Н. Географічна наука в Україні: становлення і розвиток. Київ: Ніка-Центр, 2007. 148 с.
Олійник Я. Б., Степаненко А.В. Вступ до соціальної географії: навч. посібник. Київ : Знання, 2000. 204 с.
Олійник Я.Б., Степаненко А.В. Соціальний розвиток села і територій сільського типу: Навч. посібник. Київ: ВГЛ "Обрії", 2003. 128 с.
Олійник Я.Б., Степаненко А.В. Теоретичні основи туризмології: навч. посібник. Київ: Ніка-Центр, 2005. 316 с.
Олійник Я., Шевчук С. Наукові школи як об’єкт дослідження в історії географії. Історія української географії, 2013. Вип. 27. С.23-32.
Олійник Я. Б., Шевчук С. М. Теоретичні підходи до розуміння сутності наукової школи в географії / Я. Б. Олійник, С. М. Шевчук. Географія та сучасність. Збірник наукових праць Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, 2010. Вип. 24.
С. 6-11.
Олійник Я.Б. (ред.). Регіональна економіка. Київ, 2008. 444 с.
Олійник Я.Б. (ред.). Регіональні відміни природно-техногенної безпеки в Україні: монографія. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2016. 223 с.
Олійник Я.Б. (ред.). Суспільно-географічні основи регіонального природокористування. Київ: Ніка-Центр, 2006. 284 с.
Олийнык Я. Б. Животноводческо-промышленный комплекс в зоне крупного города и совершенствование его территориальной организации: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : спец. 11.00.02 «Экономическая география». Киев, 1982. 18 с.
Павленко А.Ф., Олійник Я.Б., А.В. Степаненко. Основи регіональної діагностики. Київ: Обрії, 2003. 71 с.
Пістун М. Д. Передумови та аргументи формування української економіко-географічної школи в 20-х роках ХХ століття. Український географічний журнал, 2004. № 3. С. 68-74.
Чубрей О.С. Основні наукові ідеї та напрями економіко-географічної школи в Чернівецькому університеті. Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету, 2017. Вип. 49. С. 255-259.
Шаблій О. І. Львівська школа суспільної географії. Львів: ВЦ ЛНУ, 2004. 167 с.
Шевчук С. Концептуальні підходи до вивчення наукових шкіл суспільної географії в Україні. Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені В.Гнатюка. Серія: географія, 2017. №1. С. 9-18.
Шевчук С. Наукова школа академіка Максима Мартиновича Паламарчука (до 100-річчя з дня народження вченого). Часопис соціально-економічної географії, 2017. Вип. 22(1). С. 124-140.
Яроменко О.В. Розвиток теоретико-методологічних засад суспільної географії науковою школою М.М. Паламарчука. Вісник Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Серія: географія, 2006. Випуск 283. С. 168–173.
Яроменко О.В. Теоретико-методологічні засади вивчення наукової школи при історичному аналізі науки. Психолого-педагогічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та ВНЗ: збірник наукових праць, 2015. № 1(13). С. 198-204.
Яроменко О.В. Теоретико-методологічні основи дослідження становлення наукової школи М.М. Паламарчука. Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені В.Гнатюка. Серія: географія, 2005. № 1. С. 3–7.
Яроменко О.В. Формування наукової школи М.М. Паламарчука. Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки, 2004. № 2. С. 225–228.
Bass B.M., Steidlmeier P. Ethics, character, and authentic transformative leadership behavior. Leadership quarterly, 1999. Vol. 10(2). P. 181-217.
DeVivo M.S. Leadership in American Academic Geography: The Twentieth Century. Lanham, MD: Lexington Books, 2015. 225 p.
Goly`kov A. P., Olijny`k Ya. B., Stepanenko A. V. Vstup do ekonomichnoyi i social`noyi geografiyi: navch. posibny`k. Ky`yiv: Ly`bid`, 1997. 316 s.
Zhupans`ky`j Ya.I., Rudenko V.P. Rozvy`tok naukovy`x ta osvitnix geografichny`x napryamiv i shkil u Chernivecz`komu universy`teti. Ukrayins`ky`j geografichny`j zhurnal, 2004. # 3. S. 117-123.
Mezencev K.V., Olijny`k Ya.B., Pisun M.D. Rozvy`tok urbanisty`chny`x doslidzhen` v Ukrayini: vnesok vitchy`znyany`x vcheny`x. Urbanisty`chna Ukrayina: v epicentri prostorovy`x zmin: monografiya. Ky`yiv: Feniks, 2017. – S. 7-42.
Nyemecz` L.M., Olijny`k Ya.B., Nyemecz` K.A. Prostorova organizaciya social`no-geografichny`x procesiv v Ukrayini: Monografiya. Ky`yiv-Xarkiv: RVV XNU, 2003. 160 s.
Olijny`k Ya. B. Ekonomiko-ekologichni problemy` tery`torial`noyi organizaciyi vy`robny`cztva i pry`rodokory`stuvannya : avtoref. dy`s. … d-ra ekon. nauk. Ky`yiv, 1997. 37 s.
Olijny`k Ya., Krasnopol`ska N. Geografichna nauka v Ukrayini: stanovlennya i rozvy`tok. Ky`yiv: Nika-Centr, 2007. 148 s.
Olijny`k Ya. B., Stepanenko A.V. Vstup do social`noyi geografiyi: navch. posibny`k. Ky`yiv : Znannya, 2000. 204 s.
Olijny`k Ya.B., Stepanenko A.V. Social`ny`j rozvy`tok sela i tery`torij sil`s`kogo ty`pu: Navch. posibny`k. Ky`yiv: VGL "Obriyi", 2003. 128 s.
Olijny`k Ya.B., Stepanenko A.V. Teorety`chni osnovy` tury`zmologiyi: navch. posibny`k. Ky`yiv: Nika-Centr, 2005. 316 s.
Olijny`k Ya., Shevchuk S. Naukovi shkoly` yak ob'yekt doslidzhennya v istoriyi geografiyi. Istoriya ukrayins`koyi geografiyi, 2013. Vy`p. 27. S.23-32.
Olijny`k Ya. B., Shevchuk S. M. Teorety`chni pidxody` do rozuminnya sutnosti naukovoyi shkoly` v geografiyi / Ya. B. Olijny`k, S. M. Shevchuk. Geografiya ta suchasnist`. Zbirny`k naukovy`x pracz` Nacional`nogo pedagogichnogo universy`tetu imeni M. P.
Dragomanova, 2010. Vy`p. 24. S. 6-11.
Olijny`k Ya.B. (red.). Regional`na ekonomika. Ky`yiv, 2008. 444 s.
Olijny`k Ya.B. (red.). Regional`ni vidminy` pry`rodno-texnogennoyi bezpeky` v Ukrayini: monografiya. Ky`yiv: VPCz «Ky`yivs`ky`j universy`tet», 2016. 223 s.
Olijny`k Ya.B. (red.). Suspil`no-geografichni osnovy` regional`nogo pry`rodokory`stuvannya. Ky`yiv: Nika-Centr, 2006. 284 s.
Oly`jnыk Ya. B. Zhy`votnovodchesko-promыshlennыj kompleks v zone krupnogo goroda y` sovershenstvovany`e ego terry`tory`al`noj organy`zacy`y`: avtoref. dy`s. ... kand. geogr. nauk : specz. 11.00.02 «Эkonomy`cheskaya geografy`ya». Ky`ev, 1982. 18 s.
Pavlenko A.F., Olijny`k Ya.B., A.V. Stepanenko. Osnovy` regional`noyi diagnosty`ky`. Ky`yiv: Obriyi, 2003. 71 s.
Pistun M. D. Peredumovy` ta argumenty` formuvannya ukrayins`koyi ekonomiko-geografichnoyi shkoly` v 20-x rokax XX stolittya. Ukrayins`ky`j geografichny`j zhurnal, 2004. # 3. S. 68-74.
Chubrej O.S. Osnovni naukovi ideyi ta napryamy` ekonomiko-geografichnoyi shkoly` v Chernivecz`komu universy`teti. Naukovi praci istory`chnogo fakul`tetu Zaporiz`kogo nacional`nogo universy`tetu, 2017. Vy`p. 49. S. 255-259.
Shablij O. I. L`vivs`ka shkola suspil`noyi geografiyi. L`viv: VCz LNU, 2004. 167 s.
Shevchuk S. Konceptual`ni pidxody` do vy`vchennya naukovy`x shkil suspil`noyi geografiyi v Ukrayini. Naukovi zapy`sky` Ternopil`s`kogo nacional`nogo pedagogichnogo universy`tetu imeni V.Gnatyuka. Seriya: geografiya, 2017. #1. S. 9-18.
Shevchuk S. Naukova shkola akademika Maksy`ma Marty`novy`cha Palamarchuka (do 100-richchya z dnya narodzhennya vchenogo). Chasopy`s social`no-ekonomichnoyi geografiyi, 2017. Vy`p. 22(1). S. 124-140.
Yaromenko O.V. Rozvy`tok teorety`ko-metodologichny`x zasad suspil`noyi geografiyi naukovoyu shkoloyu M.M. Palamarchuka. Visny`k Chernivecz`kogo nacional`nogo universy`tetu imeni Yuriya Fed`kovy`cha. Seriya: geografiya, 2006. Vy`pusk 283. S. 168–173.
Yaromenko O.V. Teorety`ko-metodologichni zasady` vy`vchennya naukovoyi shkoly` pry` istory`chnomu analizi nauky`. Psy`xologo-pedagogichni osnovy` gumanizaciyi navchal`no-vy`xovnogo procesu v shkoli ta VNZ: zbirny`k naukovy`x pracz`, 2015. # 1(13). S. 198-204.
Yaromenko O.V. Teorety`ko-metodologichni osnovy` doslidzhennya stanovlennya naukovoyi shkoly` M.M. Palamarchuka. Naukovi zapy`sky` Ternopil`s`kogo nacional`nogo pedagogichnogo universy`tetu imeni V.Gnatyuka. Seriya: geografiya, 2005. # 1. S. 3–7.
Yaromenko O.V. Formuvannya naukovoyi shkoly` M.M. Palamarchuka. Naukovy`j visny`k Voly`ns`kogo derzhavnogo universy`tetu imeni Lesi Ukrayinky`, 2004. # 2. S. 225–228.
Bass B.M., Steidlmeier P. Ethics, character, and authentic transformative leadership behavior. Leadership quarterly, 1999. Vol. 10(2). P. 181-217.
DeVivo M.S. Leadership in American Academic Geography: The Twentieth Century. Lanham, MD: Lexington Books, 2015. 225 p.