МОРФОЛОГІЯ ЛАНДШАФТІВ ТА ГЕОФІЗИЧНІ ПОКАЗНИКИ В ЕКОСИСТЕМАХ ПРИРОДНИХ РАЙОНІВ ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ПРИДНІСТЕР’Я
DOI:
https://doi.org/10.25128/2519-4577.22.2.6Анотація
Стаття містить таблиці ландшафтної структури за площею певних типів місцевостей і агрокліматичних показників для 4-х природних районів Хмельницького Придністров’я, геофізичних і біогеофізичних показників для ландшафтних зон і підзон. Визначені показники співвідношення тепла і вологи та агрокліматичні показники для Городоцького, Ушицького, Товтрового та Жванчицького природних районів. Зі зростанням суми температур активного вегетаційного періоду від 2500оС до 2780оС в долині Дністра, зменшенням ГТК з півночі на південь від 1,5 до 1,2 та коефіцієнтами зволоження в діапазоні типовому для лісостепів (0,8-0,7). Ці нормативні показники є основою для порівняння з показниками в сучасних ландшафтних місцевостях, змінених господарською діяльністю. При проведенні екологічної експертизи і моніторингу та виявленні порушень природних процесів геофізичні показники потрібні для оцінки антропогенного впливу на оточуюче середовище (ОВОС).
Ландшафтна структура за площею певних типів місцевостей характеризується відмінами між природними районами Хмельницького Придністров’я, які проявляються і в агрокліматичних ресурсах. Для різних типів діяльної поверхні (водних, лугових, польових і лісових урочищ) характерні індивідуальні показники альбедо, співвідношення поглинутої радіації, витрат енергії на випаровування і турбулентний теплообмін з атмосферою.
Ключові слова: ландшафтні місцевості, геофізичні показники, ресурси клімату, Хмельницьке Придністер’я, екологія.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).