ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ВУЗЛІВ ЗЛИТТЯ РІК В БАСЕЙНІ РІЧКИ СУКІЛЬ
Основний зміст сторінки статті
Анотація
У статті проаналізовано морфодинаміку вузлів злиття річок різного порядку в басейні річки Сукіль, верхня частина якого знаходиться у межах Скибових Карпат, а нижня – у межах Передкарпатського прогину. Її вивчення ґрунтувалося на польових та картографічних методах досліджень, у тім числі на аналізі різночасових топографічних карт та супутникових знімків Google Earth Pro із використанням програмного середовища QGIS. Аналізовані супутникові знімки охоплюють період 2006–2022 рр., з максимальними паводками у 2008 та 2010 рр., під час яких відбулися найбільші горизонтальні деформації русел, максимально проявилася ерозійно-акумулятивна діяльність водних потоків, що є ключовим у морфодинаміці вузлів злиття.
Згідно з проведеними дослідження у структурній організації річкової мережі Сукелю налічується 407 водотоків різного порядку за класифікацією Хортона–Страллера. Вони формують 382 вузли злиття. Домінуючими є вузли, утворені злиттям водотоків першого і другого порядку у гірській частині басейну, які є стійкими через домінування глибинної ерозії у межах їхнього злиттях. Найбільшу морфодинаміку мають вузли злиття річок вищих порядків. Їхній аналіз дав змогу виокремити три ключові вузли злиття у басейні Сукелю – Бряза–Щавина, Сукіль–Бесарабка та Сукіль–Свіча. Річки, що їх утворюють, значно відрізняться геолого-геоморфологічними умовами, водністю, проявом та інтенсивністю розвитку руслових процесів, що й зумовило суттєві відмінності у функціонуванні, морфології та морфодинаміці досліджуваних вузлів злиття.
Перший вузол злиття Бряза–Щавина розташований у Скибових Карпатах, на висоті 748 м н. р. м., є асиметричним злиттям потоків 3-го порядку, з яких утворюється річка 4-го порядку – Бесарабка. За морфологічною класифікацією він зачислений до дельтового типу з дельтою виповнення у руслі Щавини, а за морфодинамічною класифікацією – до фіксованого (стабільного). Дельта виповнення складена з валунно-галечникового матеріалу, акумульованого головно у період повеней і паводків. Нижня частина дельти виповнення розмивається водами Брязи, що свідчить про ключову її роль у функціонуванні вузла злиття Бряза–Щавина.
Вузол злиття Сукіль–Бесарабка розташований на висоті 541,4 м н. р. м. у міжгірській улоговині в околицях с. Козаківка. Характеризується асиметричним злиття двох потоків 3-го і 4-го порядку. Сукіль впадає у Бесарабку під прямим кутом, відхиляючи об’єднаний потік на 30° у північному напрямку, що головно зумовило розвиток бокової ерозії та утворення меандри. Аналіз різночасових супутникових знімків і топографічних карт масштабу 1:25 000 засвідчив, що вузол злиття не змінив свого положення у плані. Отож за морфодинамічним типом вузол злиття зачислений до фіксованого, а за морфологічним типом – до бездельтового простого.
Вузол злиття Сукіль–Свіча знаходиться на Передкарпатській височині у межах Передкарпатського прогину. З 1880 до 2021 року виокремлено 3 періоди динаміки вузла злиття Сукіль–Свіча у плані. Перший період – 1880–1984 рр. характеризується максимальними зміщеннями вузла злиття у плані. Максимальне зміщення становить 2,8 км і спричинене перехопленням Свічею русла Сукелю, що призвело до утворення нового вузла злиття. Другий період – 1984–2001 рр. характеризується багаторазовими, але меншими зміщеннями до 750 м. Третій період – 2001–2021 рр. характеризується стабілізацією вузла злиття Свіча–Сукіль, максимальні зміщення становлять 25–50 м. З 2008 р. в гирлі Сукелю утворюється дельта виповнення. Головною умовою її формування є підпір вод Сукелю водами Свічі під час паводків. Виокремлено два ймовірні сценарії зміщення вузла злиття в плані у найближчі роки. Перший – вузол збереже своє сучасне розташування. Другий – сформується новий вузол злиття внаслідок розвитку горизонтальних деформацій русла Свічі, прориву межиріччя та перехоплення русла Сукелю. За морфологічним типом вузол злиття Сукіль–Свіча є дельтового типу з дельтою виповнення у руслі Сукелю. Головним механізмом багаторічної морфодинаміки цього вузла злиття є горизонтальні деформації, що відбуваються шляхом розвитку бічної ерозії русла Свічі.
Вивчення функціонування вузлів злиття річок Карпатського регіону є важливим з позиції розуміння механізмів функціонування басейнових систем, у тім числі формування та проходження повеней і паводків, особливостей розвитку горизонтальних деформацій русла, а отже розробки пропозицій протипаводкових заходів.
Ключові слова: вузли злиття рік, функціонування, морфодинаміка, Сукіль, русло.
Блок інформації про статтю
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).