РЕКРЕАЦІЙНІ РЕСУРСИ МІЖНАРОДНОГО ЗНАЧЕННЯ У СИСТЕМІ ФУНКЦІОНАЛЬНО-ПЛАНУВАЛЬНОЇ МЕРЕЖІ ЕЛЕМЕНТІВ РЕГІОНАЛЬНОЇ ТУРИСТСЬКО-РЕКРЕАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Обґрунтовано функціонально-планувальну структуру мережі елементів регіональної туристсько-рекреаційної системи з використанням підходів ландшафтного планування і екомережевої концепції. Обґрунтовано визначальну роль рекреаційних ресурсів міжнародного значення у розвитку цієї системи. Визначено місце НПП «Кременецькі гори», «Дністровський каньйон» як провідних території для розвитку міжнародного туризму.
Ідеї мережевого підходу до організації просторових структур рекреаційно-природоохоронного спрямування набули широкого наукового опрацювання і вжитку в методологічних рамках сучасної географічної науки. Традиційні географічні підходи за умови їх мережевої інтерпретації по-новому виявляють свій потенціал. Так, використання підходів ландшафтного планування в сучасних умовах реалізації екомережевої концепції дозволяє успішно обґрунтувати функціонально-планувальну мережу елементів регіональної туристично-рекреаційної системи. Туристсько-рекреаційні ресурси міжнародного значення мають визначальне значення при формування основних елементів територіальної рекреаційної системи.
Досліджуючи наявність рекреаційно-туристичного потенціалу та всіх складових самостійної галузі національної економіки, потрібно розглянути питання про формування чіткої державної політики у сфері туризму та втілення узгоджених механізмів її реалізації. Закордонний досвід показує велику користь від в'їзного туризму, тому кожна держава вдається до багатьох заходів та розробляє туристичну політику. В умовах нестабільної політичної та економічної ситуації в Україні важливо дослідити питання розвитку в'їзного туризму та способи його стимулювання. Обґрунтування та виокремлення планувальних елементів регіональної туристсько-рекреаційної системи ґрунтується на врахуванні полігамних функціональних особливостей геосистем, важливою з-поміж яких є оздоровчо-рекреаційна.
Поступальний розвиток туристсько-рекреаційної сфери потребує розробки спеціальної стратегії територіального розвитку, механізмом здійснення якого має бути процедура ландшафтного планування. Виокремлення просторових меж композиційних елементів міжнародного значення туристсько-рекреаційної системи Тернопільської області продиктовано необхідністю їх співставлення з ландшафтною структурою території і аналізом адекватності правового режиму земле- і природокористування. Міжнародний туризм має стати провідною галуззю економіки Тернопільщини використовуючи наявні та перспективні рекреаційні ресурси міжнародного значення, що потребує відображення у стратегії розвитку туризму Тернопільської області на наступні роки.
Розвиток туризму та відпочинку супроводжується розбудовою інфраструктури, прокладанням туристичних маршрутів, освоєнням нових місць для рекреації, формуванням унікального туристичного продукту. Цей безперервний розвиток вимагає розробки особливої стратегії територіального розвитку, дієвим інструментом якої має стати процес ландшафтного планування. Потреба у визначенні просторових параметрів компонентів туристсько-рекреаційних систем зумовлена необхідністю їх узгодження з ландшафтною структурою території та оцінкою відповідності правового регулювання землекористування та природокористування. Найкраще поєднання композиційних складових туризму та відпочинку з ландшафтною структурою території досягається в межах територій НПП і РЛП, частково в межах ботанічних садів, дендрологічних парків, де виділено низку функціональних зон.
Ключові слова: рекреаційні ресурси, міжнародне значення, ландшафтне планування, мережний підхід, елементи туристсько-рекреаційної системи.
Блок інформації про статтю
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).