ЕКОЛОГІЧНА НЕБЕЗПЕКА ЗАРЕГУЛЬОВАНИХ ВОДОЙМ (НА МАТЕРІАЛАХ ТЕРНОПІЛЬСЬКОГО СТАВУ)
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Розглянуті чинники небезпеки зарегульованої водойми Тернопільського ставу, спричиненої необлікованими обсягами і хімічними станами стічних дощових вод урбанізованих територій, а також обсягами стоків каналізованої лівої притоки Серету річки Рудки. Ці стоки потрапляють у став, який є складовою частиною регіонального ландшафтного парку «Загребелля». На матеріалах проведених експериментальних досліджень показана геохімічна загроза для екосистеми водойми, здоров’я рекреантів.
Ключові слова: зарегульована водойма, антропогенні навантаження, екологічна безпека.Блок інформації про статтю
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Посилання
Гродзинський М.Д. Пізнання ландшафту: місце і простір. [Монографія у 2-х т.] / М.Д. Гродзинський – К.: Видавничо-поліграфічний центр „Київський Університет”: Т.1. – 2005. – 431 с. Т.2. – 2005. – 503 с.
Екологічні наслідки зарегульованого стоку / Редактор-упорядник В.В.Грубінко. – Тернопіль: Видавничий відділ ТНПУ ім. В.Гнатюка, 2017. – 68 с.
Екосистема зарегульованої водойми в умовах урбонавантаження (на прикладі Тернопільського водосховища) [В.В.Грубінко,Г.Б.Гуменюк, О.В.Волік, Й.М.Свинко, Ф.М.Г.Макарті]. – Тернопіль: ТНПУ ім В.Гнатюка, 2013. – 202 с.
Краснянский М.Е. Основы экологической безопасности территорий и акваторий. Учебное пособие / М.Е. Краснянский. – Харьков: «БУРУН и К», 2013. 268 с.
Царик Л.П. Еколого-географічний аналіз і оцінювання території: теорія та практика / Л.П. Царик. – Тернопіль: „Навчальна книга – Богдан”, 2006. – 256 с.
Царик П.Л. Регіональний ландшафтний парк «Загребелля» у системі рекреаційного і заповідного природокористування. Монографія / П.Л.Царик, Л.П.Царик. – Тернопіль:Редакційно-видавничий відділ ТНПУ ім В.Гнатюка, 2013. – 186 с.