ДО ПРОБЛЕМ ТРАНСФОРМАЦІЇ ВОДОКОРИСТУВАННЯ В УКРАЇНІ.
DOI:
https://doi.org/10.25128/2519-4577.22.2.16Анотація
При вирішенні питань модернізації системи управління сферою водокористування України важливе місце займає адекватний аналіз реального стану, калібрування впливу факторів та ризиків, і особливо – багатоаспектне, всебічне розуміння взаємозв’язків та взаємозалежності різних компонентів економіки, екології, права, господарської діяльності, адміністрування, які об’єднані дотичністю до водної сфери. Лише такий підхід здатний утворити бачення необхідних складових ефективної політики водокористування та підготовки життєздатних алгоритмів дій.
В Україні продовжується процес імплементації міжнародних та європейських норм в сфері екології, моніторингових процедур, формується узгоджена національна модель водокористування, з врахуванням як природоохоронних, так і господарських засад; розробляються конструкції оптимального управління у водній сфері. Згадані аспекти зосереджені на досягнення балансу між потребами у воді й її збереженні та охороні.
Наявні дослідження, література та джерела у своїй більшості подають аналіз окремих компонентів сфери водокористування. Багатоаспектність прояву одних і тих же чинників у пов’язаних галузях ускладнює їх оцінку та прогнозування. Крім того, значна кількість параметрів різної природи віддаляє дослідження від узагальненого бачення взаємозалежності. На додачу до цього, динамічність зміни параметрів у часі унеможливлює лінійну характеристику процесів у сфері водокористування. Створення графічних моделей взаємозалежності явищ та чинників у вигляді екосистеми дозволяє виявити вразливість системи, скласти порядок і пріоритетність внесення коригувань.
Основною метою дослідження є встановлення факторів впливу на водокористування в Україні, основних загроз та ризиків, пов’язаних із наявною системою адміністрування водних ресурсів, визначення основних точок прикладення першочергових зусиль при трансформації відносин у водній сфері.
Завдання дослідження полягає у обґрунтуванні та формуванні графічної візуалізації повного, всебічного уявлення про взаємозв’язок, причинно-наслідкові зв’язки факторів, середовищ, управлінської практики, технологічного рівня, усталеної водної політики, культури водокористування, нормативного поля, фактичного стану управління водною сферою, вимог законодавства, напрямів модернізація, процесу імплементації та синхронізації законодавства, ліній кореляції параметрів водної політики, санітарії, структури економіки.
Ключові слова: водна політика, сектори водокористування, вразливість, модернізація.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).